گروه ارتباطاتی شبکه‌‌آفتاب از شرکت‌های رهبر و پیشتاز در ارتباطات بازاریابی، تبلیغات و صنعت رسانه در ایران تشکیل شده است. هسته‌ی اصلی این گروه در 1378 به‌همت بنیانگذاران آن، رضا حداد و مازیار حبیبی‌نیا، بنا نهاده شد؛ آنها شراکت خود را از حوزه‌ی تولیدات تلویزیونی به حوزه‌ی تبلیغات تغییر دادند تا رویای مشترک شورانگیزشان را دنبال کنند: تولید و فروش ایده‌های خلاق و نوآورانه‌ی ارتباطاتی.

بنیانگذاران

 

Timeline

1378

… بیگ‌بنگ! تولد آفتاب

در پی تغییرات خط‌مشی صداوسیما درباره‌ی خصوصی‌سازی آگهی‌های تلویزیونی، بنیانگذاران شرکت، آقایان رضا حداد و مازیار حبیبی‌نیا، شراکت خود را از تولیدات تلویزیونی به تبلیغات تغییر داده تا رویای مشترک شورانگیزشان را، که تولید و فروش ایده‌های خلاق و نوآورانه‌ی ارتباطاتی بود، دنبال کنند. بیگ‌بنگ در آن زمان رخ داد؛ زمانی که آژانس تبلیغاتی آفتاب، به‌صورت هسته‌ی اولیه‌ی آنچه امروز گروه ارتباطات آفتاب نامیده می‌شود، آغاز به کار کند.

1380

جوان اما دارای جایگاهی ویژه در میان بازیگران برتر

تنها دو سال بعد از تأسیس، آژانس آفتاب عضو رسمی کنسرسیوم فروش آگهی‌های بازرگانی شبکه‌ی پنج صدا و سیما می‌گردد. در همان سال و بر اساس میزان پخش و قراردادها، این شرکت در بین بازیگران اصلی صنعت و سایر شرکت‌های تبلیغاتی کشور رتبه‌ی پنجم را کسب نمود.

1381

… سنت ‌شکنی

در این سال پایه‌ی سنت‌شکنی در نگرش سنتی به رسانه‌ها توسط شبکه‌ی آفتاب پی‌ریزی شد. در این مقطع ابتدا، آژانس رسانه‌ای آینه‌ی آفتاب تاسیس شد تا به تجربیات رسانه‌ای خود برای تولد آژانس رسانه‌ای حرفه‌ای و مدرن سمت‌وسو بدهد. سپس در همان سال، شبکه‌آفتاب تنها شرکت ایرانی بود که موفق به اخذ عضویت در انجمن «اگتا» شد تا استراتژی‌های مدرن رسانه‌ای را فرابگیرد.

1383

!کشفِ سویی دیگر

در سال 1383 و بعد از تثبیت کسب‌وکار، وقت کشف نگرش‌های تازه و روش‌های نوین ارتباطی فرارسیده بود. ازآنجاکه ارتباطات صنعتی زنده و پویاست و هر شرکتی، برای تداوم رشد، باید دانش کافی داشته باشد و همواره بداند که «چه احتمال دیگری وجود دارد»، شبکه‌آفتاب تیم‌های مختلف شرکت را برای بازدید از آژانس‌های معتبر بین‌المللی در سراسر جهان اعزام کرد که از آن جمله می‌توان به آژانس‌های اُگیلوی شعبه‌ی بروکسل، یورو آراِس‌سی‌‌جی شعبه‌ی استانبول و وای‌اَند‌آر شعبه‌ی دوبی اشاره کرد.

1385

… و حرکت

شبکه‌آفتاب در طول سال‌ها و همگام با توسعه‌ی کسب‌وکار، متناسب با نیازهای مشتریان به ابزارهای بروزتر و پیشرفته‌تری در جهت ارتباطات بازاریابی مجهز شده است. در سال 1385، سازمان صداوسیمای ایران به رسانه‌ای قوی جهت پخش آگهی برای برندها و شرکت‌های ایرانی بدل گشت، اما کیفیت آگهی‌‌ها متناسب با این رسانه رشد نکرد. با توجه به این موضوع، در سال 1385شبکه‌ی آفتاب در حوزه‌ای جدید از کسب‌وکار سرمایه‌گذاری کرد که طبعاً با خدمات ارتباطاتی مذکور یکپارچه بود. در این سال شرکت تولید آفتاب تأسیس شد و به‌سرعت مدارج ترقی را طی کرد و تبدیل به یکی از برترین و بزرگترین شرکت‌های تولید در بخش تبلیغات و آگهی‌های رادیویی و تلویزیونی شد.

1387

…قدرت مسئولیت و تعهد را به همراه می‌آورد

در این مقطع زمانی گروه ارتباطی شبکه آفتاب با قدرت بیشتری توسعه یافته و به شرکتی قوی برای ارائه‌ی خدمات ارتباطات بازاریابی تبدیل گشت. در سال 1387، حدود یکصد مشتری از بخش‌های مختلف صنعت با این گروه همکاری می‌کردند. برخی از مشتریان، با آنکه حتی در صنعتی مشترک رقیب یکدیگر محسوب می‌شدند، خواستار خدماتی مشابه از این گروه بودند، زیرا باور داشتند که شبکه‌آفتاب بهترین و قوی‌ترین گزینه برای آنهاست. فوق‌العاده است که برخی شرکت‌های معروف و خوش‌نام همگی در پروژه‌هایشان خواستار همکاری با یک شرکت باشند زیرا این امر نشان‌دهنده‌ی اعتماد آنها و سبب اعتبار شرکت می‌شود و چنین اعتماد و اعتباری به آژانس قدرتی مضاعف می‌بخشد. متناسب با تفکر شبکه‌آفتاب که «قدرت مسئولیت و تعهد را به همراه می‌آورد» تصمیم هیأت‌مدیره بر آن شد تا ساختار درون‌سازمانی جدیدی را راه‌اندازی کرده و تغییراتی را ایجاد کند تا هر مشتری بتواند تیم کامل و مخصوص خود را – از مدیریت امور مشتریان تا خلاقه و رسانه داشته باشد – تا به ‌این‌ترتیب منافع مشتری در گروه به طور کامل درنظر گرفته و حفظ شود.

1388

!رادیو را روشن کن

پیامدهای بحران اقتصادی سال 1387 و بدنبال آن مسائل سیاسی سال 1388 دامنگیر بازارهای ایران شد. برندها و شرکت‌های داخلی به منظور سرمایه‌گذاری در حیطه‌ی فعالیت‌های بازاریابی‌ دچار مشکل شدند به نحوی که اکثر آنان تصمیم به قطع ارتباطات با مصرف‌کنندگان و گروه‌های هدف گرفتند. شبکه‌آفتاب با تعهد همیشگی‌اش نسبت به برندها و مصرف‌کنندگان، ایده‌ای جدید برای غلبه بر مشکلات خلق کرده و راه‌حلی کارآمد به آگهی‌دهندگان ارائه داد تا بتوانند خطوط ارتباطاتی‌شان را با مخاطبان موردنظرشان باز نگه دارند. بنابراین در آغاز سال 1388، شبکه‌آفتاب فعالیت خود را در رسانه‌ی رادیو بیشتر کرد؛ رسانه‌ای که تا آن زمان پتانسیل‌هایش به‌صورت رسانه‌ای مؤثر به‌درستی مورد بهره‌برداری قرار نگرفته بود. این شرکت موفق شد رادیو را به ابزار ارتباطاتی قوی و به‌صرفه‌ای تبدیل کند تا شرکت‌ها بتوانند، در آن دوران و با توجه به مشکلات مالی، آگهی‌های خود را به گوش مخاطبان برسانند.

1390

!دستیابی به سراسر کشور با جعبه‌ی جادویی

به‌دلیل تجربه‌ی خوب ذینفعان(شامل آگهی‌دهندگان و سازمان صداوسیما که تنها صاحب رسانه‌ی ارتباط‌جمعی در ایران است) در استفاده از رادیو و تلویزیون به‌صورت رسانه‌ای با قابلیت‌های خوب بازرگانی، در سال 1390، شبکه‌آفتاب به عنوان توسعه دهنده جنبه‌های بازرگانی شبکه‌های رادیو و تلویزیونی استانی که تا آن زمان به زیرساخت‌ها و استانداردهای درست پخش دست یافته بودند 1390 برگزیده شد. این اقدام آگهی‌دهندگان ایرانی را قادر ساخت تا به مصرف‌کنندگان خود در سراسر ایران دسترسی پیدا کرده و با آنها ارتباط برقرار نمایند.

1391

!آفتاب به «رسانه‌های محیطی» می‌تابد

در سال 1391 و به منظور توسعه‌ی ابزارهای قوی‌تر موردنیاز مشتریان در جهت ارتباطات بازاریابی، تصمیم هیأت‌مدیره‌ی شرکت بر آن شد تا تجربه‌ی رسانه‌ای خود را در حوزه‌ای جدید که تا آن زمان زیرساختارهای مطمئن و محکم آن را ایجاد نموده بود گسترش دهد. به‌این‌ترتیب، گروه ارتباطی آفتاب دامنه‌ی خدماتی خود را به رسانه‌های محیطی نیز گسترش داده و به‌سرعت و براساس رتبه‌بندی سازمان زیباسازی شهرداری تهران (در جایگاه صاحب رسانه‌های محیطی این شهر)، رتبه‌ی اول را در این رسانه به خود اختصاص داد.

1391

!گسترش تبلیغات به زیرِ زمین

مترو تهران بزرگ‌ترین شرکت خدمات حمل‌ونقل عمومی کلان شهر تهران است که روزانه و به‌طور میانگین بالغ بر سه میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند. گروه ارتباطی آفتاب، در سال 1391، با پیش بینی توانایی این رسانه و به منظور کمک به مشتریان در راستای تعامل هرچه بیشتر با گروه‌های هدف،‌ خدمات رسانه‌ای خود را به واگن‌های مترو گسترش داده تا پتانسیل‌های تبلیغاتی خود را توسط این رسانه را به حداکثر رسانند.

1392

!عبور از قلب شهر، با اتوبوس

دسترسی به دوازده میلیون مخاطب در کلانشهری مانند تهران، با مساحتی حدود هفتصد کیلومتر مربع، در تمامی مناطق و بخش‌های آن کار ساده‌ای نبود. نه‌تنها به این دلیل که این شهر به اندازه‌ی کافی دارای رسانه‌های محیطی نیست، بلکه عادات مصرف‌کنندگان در درگیر شدن با این رسانه‌ نیز مشکل است. بنابراین گروه ارتباطی شبکه‌آفتاب در سال 1392تصمیم گرفت تا برای فراهم کردن بهترین دسترسی و پوشش مخاطبان برای آگهی‌دهندگان، به تقویت این رسانه از طریق توسعه‌ی تبلیغات بدنه‌ی اتوبوس نماید و به‌این‌ترتیب، می توان گفت که برندها قادر شدند تا به قلب این شهر عظیم، از شمال به جنوب و از شرق به غرب، دست یابند.

1392

…شورها و دغدغه‌ها زنده می‌شوند

بنیان‌گذاران گروه ارتباطی آفتاب واجد پیش‌زمینه‌ای فرهنگی، ‌هنری در سطوح بالای آکادمیک می باشند و از این رو فرهنگ و هنر، از علایق و دغدغه‌ی همیشگی هر دوی آنان بوده و می باشد. این تعهد به ترویج و تعمیق فرهنگ در میان اجتماعات گوناگون انگیزه‌ای شد تا آنان در سال 1392 نهاد دیگری را به گروه بیفزایند؛ جنبه‌های فرهنگی فراوان دیگری را در این کسب‌وکار مدیریت کنند و از طریق هنر، نمایش و ادبیات، بینش‌های جدیدی از دنیای اندیشه و تفکر را در اختیار جامعه قرار بدهند.

1393

پایش دقیق قلب بازار

سنجش و پایش رسانه همواره در ایران موضوعی پیچیده بوده است. معمولاً نبود ابزار و زیرساختارهای پیشرفته شرکت‌های تبلیغاتی را وامی‌دارد تا از ارائه‌ی این بخش از خدمات صرف‌نظر کنند، ولی این موضوع برای مشتریان به معنی بی‌اطلاعی از میزان دستیابی به گروه هدفشان و درگیر نمودن آنها با برنامه‌های تبلیغاتی برندشان است. بنابراین واحد تحقیقات شبکه‌آفتاب در سال 1393، برای دستیابی به اطلاعات دقیق‌تر و برنامه‌ریزی مؤثرتر برای مشتریان، به نیروهای دانشگاه تهران- که از معتبرترین نهادهای علمی کشور است- پیوست تا این مشکل را حل کند. نتیجه‌ی این همکاری پژوهشی جامع و کامل درباره‌ی «عادات مصرف رسانه‌ در تهران» بود که تفاوتی اساسی در فرآیند برنامه‌ریزی رسانه‌ای ایجاد کرد و به همین دلیل، تصمیم گرفته شد که این پژوهش هر سال تمدید و به‌روز شود.

1394

ایجاد امکاناتی نوین

بعد از وقوع تغییراتی مثبت در جهان و پس از آنکه همگان تصمیم گرفتند ارتباطاتی عادلانه را جایگزین تهدیدات کنند، مذاکرات بین ایران و 1+5 دستیابی به موفقیتی عظیم را در فروردین 1394 رقم زد که نقطه‌عطفی حیاتی در تاریخ صنعت ایران محسوب می‌شد، زیرا پس از 35 سال ایران از مرزهایی آزاد برای کسب‌وکار برخوردار شد. بنابراین در بهار 1394، گروه شبکه‌آفتاب واحد جدیدی را برای توسعه‌ی کسب‌وکار بین‌الملل به ساختار خود اضافه کرد تا به‌این‌ترتیب برندها و شرکت‌های ایرانی را برای توسعه‌ی کسب‌وکارشان در خارج از ایران حمایت کند و درعین‌حال به شرکت‌های بین‌المللی کمک کند تا کسب‌وکار خود را در بازارهای ایران توسعه بدهند. همچنین، این گروه برنامه‌های توسعه‌ی سازمانی خود را دوباره طراحی کرد تا برای مشتریان، صنعت و خودِ شرکت امکانات و فرصت‌هایی نوین به وجود آید.

1394

تغییر قدرت رسانه‌ای

در تابستان 1394 و در راستای تفکر توسعه‌ی شرکت، شبکه‌آفتاب به چند شرکت قدرتمند فروش رسانه‌ای پیوسته و بخش دیگری را تحت نام «خانه‌ی رسانه‌ی ایرانیان» به مجموعه‌ی خود اضافه کرد که در ترکیب با قدرت رسانه‌ای سایر اعضای آن، به ‌سرعت به بزرگ‌ترین و قوی‌ترین دفتر فروش رسانه‌های تلویزیونی و رادیویی، محیطی و ترانزیت کشور تبدیل شد